Botswana

Země se 48 000 slony (v roce 1999). Krajina Botswany patří k posledním oblastem Afriky, které zůstaly posledních 30.000 let naprosto nedotčeny lidskou civilizací. Byla původně obývána lidmi San (bušmeny), pak Khoi-Khoi (hotentoty) a Zulukafry. K návštěvě je vhodný celý rok kromě prosince, ledna a února.

K perlám země patří:

  • Delta Okavango – 16.000 km2 křišťálové vody v kanálech a lagunách obklopuje tisíce ostrůvků. Je druhým největším světovým rezervoárem naprosto čisté vody. Tento nádherný svět průzračné vody plný zvěře kontrastuje s písečnou pouští Kalahari, se kterou sousedí. Vodní plochy se zde střídají s akáciovým a smíšeným lesem, palmovými háji, bažinami a plochami porostlými vysokou travou. Žijí zde vzácné antilopy sitatunga, sloni, buvoli, lvi, hyeny, gepardi, žirafy, zebry, hroši, mnoho druhů dalších antilop a ptáků. Část delty byla vyhlášena Národním Parkem Moremi W.R. Po parku je možno plout v kánoích, motorových člunech, jezdit na slonech a lovit ryby (včetně raritních ryb tygřích).
  • Chobe River N.P. – leží nedaleko Viktoriiných vodopádů na dně prehistorického jezera ve středu prolákliny Mababe. Je proslavený velmi silnou populací predátorů, 35.000 slony a v době od listopadu do června velkou koncentrací další zvěře. Páteří je kanál Savuti. Za jediný den zde uvidíte tolik zvěře jako v některých parcích Jižní Afriky za týden.
  • Central Kalahari G.R. – má charakter buše s ostrůvky akácií, kterou střídá poušť. Na severu přetíná park Deception Valley. Žijí zde přímorožci, další druhy antilop, žirafy, lvi, leopardi, hyeny hnědé, buvolci cookovi, mungošakali, lišky netopýří, divocí oslové a jiná zvířata.
  • Moremi Wildlife Reserve – Národní Park, který zabírá část delty řeky Okavango. Má několik luxusních kempů, ze kterých je možno jezdit na safari v kánoích, motorových člunech, slonech a land roverech. Žije zde mnoho velkých afrických zvířat, včetně slonů a lvů. Rybolov v parku je možný.
  • Makgadikgadi Pans Game Reserve – menší park nedaleko delty Okavango. Několikrát ročně se zde vytvoří jezero, které ihned osídlí tisíce plameňáků. Okolí má charakter buše s baobaby.
  • Nxai Pan N.P. – obdoba předešlého parku s charakterom křovinaté buše rozkládajícího se na dně prehistorického jezera