Keňa

Tato nádherná země leží na východním pobřeží rovníkové Afriky a je ne náhodou nazývána „rájem na Zemi“. K návštěvě je vhodná od června do března. V Keni je mnoho národních parků.

Z těch nejznámějších jsou:

  • Masai Mara
  • Amboseli
  • Nakuru
  • Serengeti
  • Tsavo
  • Nairobi
  • Mount Kenya
  • Lamu
  • Samburu

Na své si zde přijdou i ti, kteří rádi sportují. Pobřeží Keni měří 480 km a je vhodné pro šnorchlování i potápění s přístroji a je proto vyhledávaným místem turistů. Nedaleko od Mombasy jsou golfová hřiště, pobyt si lze zpříjemnit krátkým safari. Lze také podniknout výstup na druhou nejvyšší horu – Mount Kenyu.

Jméno země podle největší hory Mont Kenya, je 2. největší v Africe 5199m n.v.
Rozprostírá se na 600 000 km2, protíná jí equator = rovník
Hraničí na východě s Indickým oceánem (od Tanzanie  po Somálsko, pobřeží 539km), dále hraničí s Etiopií, Sudanem, Ugandou. Sever země téměř neobydlen – stepní, ale hlavně pouštní oblast.

Hl. město NAIROBI cca 2.8milionů obyvatel, centrum mrakodrapy. Název od Masajů  yrobi = studená voda, ale nazývá se  též „Zelené město na slunci“. Město založeno 1899 Evropany – staviteli železnice East African Railway. Je to rychle se rozvíjející město s vysokým hospodářským růstem, nejmodernější město Afriky.

Klima – vzhledem k rozlehlosti a různorodé krajině jsou kontrasty v topografii i klimatu. Zasněžené vrcholy hor přechází v pouště, pobřeží plné palem přechází v savany, travnaté vrchoviny v téměř měsíční krajinu=polopouště severovýchodu. Počasí bývá dost stabilní po celý rok – teplé dny, ale chladné noci.

Všeobecné dělení : leden + únor suché období, mokré období = dlouhé deště, červen až září suché období, říjen až prosinec vlhko=krátké deště. Na pobřeží stabilní teplé počasí, den 27-31 stupňů. Teploty závisí na nadmořské výšce. Zimní měsíce jsou červenec a srpen.

Flora:  pobřeží palmy, mangrovníky, teak,  planiny cca 900 m n.m. pokrývají baobaby, akácie. Značnou část země tvoří savany – trávy většinou suché s akáciemi, papyrem. Rozprostírají se cca ve výškách 900 – 2745 nad mořem. V oblastech V a JV jsou deštné pralesy s bambusem.

Fauna : velké škody Ve 20.století lovy – nyní zákaz. Nyní  80 hlavních zoologických druhů zvěře včetně velké 5 (slon, bůvol, nosorožec, lev, leopard) až k malým antilopám dik-dik. Zvěř je chráněna, přesto hrozí 32 endemickým druhům vyhynutí. Keňa je nejlepší místo pro pozorování ptactva – 1137 druhů ptactva je možné sledovat v 60 speciálních vytypovaných oblastech. Africkou zvěř můžete sledovat v parcích a rezervacích, které zabírají plochu 44360 Km2.