Jihoafrická republika

Jihoafrická republika je opravdu „světem v jedné zemi“. Má 9 autonomních oblasti a  samostatné královstí Lesotho a Swazijsko. Má 13 národních parku. Je to Amerika v Africe. Bílí osadníci s černošským obyvatelstvem zde udělali za posledních mnoho desítek let obrovský kus práce. Jihoafrická republika se skládá z osmi provincií, z nichž každá má jiný charakter. Obklopují dva samostatné státy Lesotho a Swaziland. Země je plná obilných polí, vinic, třtinových a jiných plantáží, kulturních lesů, diamantových, zlatých, platinových, bauxitových a jiných dolů, ale i nádherných přírodních rezervací, loveckých revírů a parků. Nejstarší národní park v Africe je Hluhluwe N.P. ve východní části JAR. Velké množství dalších národních parků od slavného Krugerova N.P. až po malé soukromé parky a lovecké farmy mají jiný ráz než obdobné oblasti v ostatních zemích Afriky. Trochu připomínají zoologické zahrady. Mají asfaltové cesty a jsou ohraženy několika ploty, z nichž některé jsou pod elektrickým proudem. Nemají zdaleka tolik zvěře, jako např. parky Tanzánie, ale najdete v nich všechny vzácné pralesní antilopy jako je kudu velký, kudu menší, sitatunga, nyala, bongo, různé druhy přímorožců, modré i černé pakoně horské, champanovy i grevyho zebry a především jihoafrickou raritu nosorožce širokohubého.

Je zde také velké množství soukromých farem, které se specializují na chov pouze jednoho druhu zvířat např. lvů, leopardů, gepardů, krokodýlů, pštrosů, slonů apod. Kvalita ubytovacích zařízení, veškerého servisu a vína je vynikající. Bezpečnost situace je kromě velkých měst v noci bezproblémová. U Kapského města můžete vidět rozdíl mezi modrým Atlantickým oceánem a zeleným Indickým oceánem. Pláže jsou prostě nádherné. Golfová hřiště dokonalá. Strava výtečná. Klima perfektní. Snoubí se zde supermoderní města s buší a pouští, nádherné bílé pláže s přírodními rezervacemi, obdělávaná půda s nedotčenými horami, vinohrady Kapského města s fascinujícím Sun City. Je to prostě země, kterou musíte navštívit.

Zemi můžete navštívit kdykoliv, ale od konce června do konce září musíte počítat s nižšími teplotami a v oblasti Kapského města s dešti. Nejlepší čas pro návštěvu je říjen až červen s vysokou sezónou v prosinci a lednu, jíž předchází místní jaro a následuje místní podzim.

V JIHOAFRICKÉ REPUBLICE VÁM MŮŽEME UKÁZAT:

  • Johannesburg – Pretoria – obrovská supermoderní centra s mnoha zajímavostmi.
  • Mpumalanga – provincie mezi Johannesburgem a Kruger N.P. s nádhernými scenériemi horských údolí, říčních kaňonů, vodopádů, tropických lesů a přírodních rezervací. Perlou je kaňon řeky Blyde s dechberoucími výhledy (Devil´s, God´s a dalších Windows) z tisícimetrové výšky na jeho scenérie.
  • Kruger National Park – nejznámější národní park Jihoafrické republiky se zvěří v kvalitě „Velké pětky“, který se rozkládá na východní hranici země od hranic se Zimbabwe na jih podél Mosambiku až ke Krokodýlí řece a s 19.000 km2. je největším národním parkem Jižní Afriky. Domov v něm nalézá 130 druhů savců, 450 druhů ptáků, 40 druhů žab, 34 druhů plazů, 300 druhů stromů a keřů. Je protkán 2.300 km cest a vybaven řadou perfektních ubytovacích možností a oplocených odpočinkových areálů.
  • Kapské město – výstavní velkoměsto s výhledem na Stolovou horu a jeden z jižních konců Afriky. Je obklopeno malebným krajem vinic, řadou dalších zajímavostí a začíná zde nádherná oblast Garden Route. Mezi nejzajímavější místa této oblasti patří: Mys Dobrý naděje, Hout Bay – tulení ostrov, Simonś Town – kolonie tučňáků.
  • Durban – setkává se zde kultura východu a západu. Leží na pobřeží Indického oceánu u pláží zvaných „Golden Mile“. Je obklopen krajem obydleným Zuly s mnoha jedinečnostmi, jako je Údolí tisíce pahorků, původní zulské vesnice a řadou přírodních rezervací např. Hluhluwe/Umfolozi N.P. s bílými nosorožci a většinou pralesních antilop, mokřadní park St. Lucia s krokodýly, hrochy, mořskými orly a různými ledňáčky.
  • The Garden Route – nádherná zahradní scenérie květinových zahrad, magických hor Outenigua, světoznámou jeskyní Cango, nejjižnějším místem Afriky (tím není mys Dobré naděje), rezervací horských zeber, původního lesa Tsitsikamma, nádherných mořských lagun, krokodýlích, pštrosích, gepardích parků – vše lemované plážemi Indického oceánu, rozprostírajících se mezi Kapským městem a přístavem Port Elizabeth.
  • Sun City – je hlavním městem zábavy, třetím největším centrem hazardních her na světě (po Las Vegas a Atlantic City v U.S.A.). Nachází se na severu JAR u hranic s Botswanou přibližně ve středu mezi Indickým a Atlantickým oceánem. Je zasazeno do panenské buše vedle Národního Parku Pilanesberg, který je domovem množství zvířat včetně „Velké pětky“. Jeho součástí je 37 ubytovacích zařízení (od *** do ****+) a 24 kasin. Svojí architekturou a vybavením patří k tomu absolutně nejlepšímu v současném světě. Aniž byste museli prohrávat nějaké peníze, můžete využít úžasného vybavení, které Sun City má: umělé jezero pro vodní sporty, dvě světoznámá golfová hřiště, vlastní moře imitující několik druhů vln Indickho oceánu, mnoho dalších bazénů, vybavení pro provozování řady jiných sportů a navštívit živé zábavní programy – několikrát denně je zde zemětřesení (umělé).
  • Dračí hory – dvousetkilometrové horské pásmo, táhnoucí se podél západních hranic Kwazulu Natalu, přecházející na území sousedního horského království Lesotha a nabízející vynikající příležitosti pro ekoturistiku. Jeho nejvyšší vrcholy dosahují více než 3300 m nad mořem. Přírodní rezervace v Dračích horách přitahují proudy návštěvníků, kteří sem přicházejí za úchvatnými  panoramaty velehor, za rozkvetlými horskými svahy, potoky plnými pstruhů, křišťálově čistými řekami a vodopády i hrozivě vyhlížnícími lávovými vrcholy.

Lesotho a Swaziland

Obě země můžete navštívit s odborným doprovodem, ve skupině nebo individuelně, či je projet půjčeným vozem. Naše cestovní kancelář The Partners spolu se smluvním zahraničním partnerem zajistí Váš pobyt v JAR, Lesothu i Swazilandu dle Vašich požadavků a představ.

Lesotho

Království Lesotho bylo založeno králem Letsie. Země sevřená horami, které tvoří přírodní hranici s Jihoafrickou republikou je zajímavá pro každou skupinu návštěvníků. Ať jsou to  milovníci panenské přírody, sportu a dobrodružství či místního koloritu.

Poznávat zemi i obyvatelstvo můžete i ze hřbetů koní. Návštěvník má možnost dělat túry – úseky horských tras, horolezci zdolávat  hory, můžete si užít rafting na divoké řece. Setkávat se s místním obyvatelstvem a jejich životním stylem. Dozvíte se i o jeich oblečení – barevných dekách, kterými jsou místní zahaleni v zimě i v létě, o symbolice barev a dalších zajímavostech.

Swaziland

Swaziland je také království, které hraničí s Jihoafrickou republikou a na východě s Mozambikem.Toto království má více jak milon obyvatel a velmi různorodou krajinu i vegetaci.

Vzhledem k vyšším teplotám a častým dešťům pokrývá severozápad země deštný prales, východ země je savana. Při cestě zemí a zastávkách v některých z parků a rezervacích se jistě seznámíte i s velkou pětkou (lev, buvol, gepard, nosorožec, slon), a určitě nevynecháte navštěvu místního „swazi“ trhu a královského paláce v Mbabane.